fbpx

בעד או נגד ? מסחר בלייב או בדמו ? בואו נפרק את תהליך הלימוד לחלקים קטנים שיעזרו לנו לקבל החלטה בנוגע לכסף שעבדנו כל כך קשה בשבילו

תוכן עניינים

בעד או נגד ? מסחר בלייב או בדמו ? בואו נפרק את תהליך הלימוד לחלקים קטנים שיעזרו לנו לקבל החלטה בנוגע לכסף שעבדנו כל כך קשה בשבילו

האם לסחור בדמו או בחשבון אמיתי ?

שאלה שכל סוחר נתקל בה כאשר הוא מתחיל את דרכו בשוק ההון, שאלה שהתשובה לה תמיד מסתכמת בשחור או לבן, נכון לא נכון, במציאות או דמיון –

הטענה הרווחת היא "חד משמעית, לא!" הסיבה לכך היא שהמרכיב החשוב לכאורה של מסחר נכון – "הרגש" נמצא מחוץ לתמונה ולכן קבלת ההחלטות אינה זהה בין חשבון פיקטיבי לחשבון אמיתי.

טעות, ובואו נבין למה.

מסחר בשוק ההון הוא עסק. כמו כל עסק הוא דורש מיומנות והתמקצעות בנושא אחרת אנחנו לא עונים על ההגדרה של "סוחר מקצועי" ואם אנחנו לא סוחרים מקצועיים אז כנראה שאנחנו סוחרים מפסידים! התמקצעות דורשת לימוד תאורטי ותרגול מעשי למשך זמן מסוים עד שמגיעים לתוצאה הרצויה.

האם מנתח שלמד ביולוגיה יכול לבצע ניתוח מורכב של השתלת לב ביום הראשון ? או בשנה הראשונה ?
האם טייס שלמד אוירודינמיקה יכול להטיס מטוס נוסעים ביום הראשון ? או בשנה הראשונה ?
האם עורך-דין שקרא ספר על חוק ומשפט יכול לסנגר בתיק הראשון שלו בבית המשפט ביום הראשון ? או בשנה הראשונה ?
לכלל המקצועות התשובה היא חד משמעית, לא!

אז למה שבמסחר זה יהיה שונה, למה אנחנו לא יכולים לבצע עסקה בחשבון אמיתי כבר ביום הראשון אחרי שרכשנו את כל הידע התאורטי שלנו בתחום. אנחנו מגיעים לשוק ההון עם סיכויי הצלחה שנמוכים מ-10% על פי הסטטיסטיקה של רווחיות בשוק ההון אז מה הסיבה לכך שאני צריך לסכן את הכסף שעבדתי כל כך קשה בשבילו כשהסיכויים נגדי – רגש?!

מסחר נכון ועקבי מורכב מכל כך הרבה משתנים נוספים אז למה להתקבע לחתיכה אחת שמרכיבה את הפאזל הזה. מה עם שאר החתיכות שדורשות טיפול לאורך זמן מלבד הרגש :

 • ניתוח טכני.
 • תוכנת מסחר.
 • פקודות מסחר.
 • ניהול סיכונים.
 • ניהול עסקה.
 • אסטרטגיות מסחר.
 • ניהול יומן מסחר.
 • ניהול רשימות מעקב.
 • תחקור ויישום.
 • פסיכולוגית המסחר.
 • משמעת!


ועוד המון המון "מיומנויות" שונות שיש לכל אחד מאיתנו לרכוש בדרך למסחר נכון ועקבי אז האם המוח האנושי יכול להכיל את כל הפרמטרים הנ"ל כבר ביומו הראשון? כנראה שלא.

תהליך ה – "נוירו-ג'נסיס:

בכל תהליך שבו אנחנו לומדים משהו חדש מתרחש בתוך המוח שלנו תהליך מדהים הנקרא "נוירו-ג'נסיס" שהגדרתו הפשוטה היא בנייה של תאי מוח חדשים. לאחר שלב הבניה של התאים החדשים נכנס תהליך נוסף שנקרא "נוירו-פלסטיות" שהגדרתו הפשוטה היא חיזוק של קשרי מוח חדשים / ישנים ושינוי המבנה שלהם, ממש כמו צמח! שותלים את הזרע והוא גדל לעץ גדול וחזק בהנחה ואנחנו מטפלים בו כמו שצריך.

כל התהליך הזה לא קורה ביום אחד ובטח גם לא בשנה אחת וכמובן שגם התהליך שונה בין אדם לאדם, לכל אחד יש את היכולות הקוגניטיביות שלו שעוזרות לו ללמוד דברים חדשים והיכולות הללו תלויות בהמון גורמים פיזיולוגיים נוספים לכן בתהליך הלימוד אל תשוו את עצמך לשום סוחר כזה או אחר – כל אחד והקצב שלו. המטרה היא להפוך "לסוחרים רווחיים" לא ל"סוחרים רווחיים הכי מהר והכי טוב מכולם", זה מרתון זה לא ספרינט לכן נדרשת שקידה וסבלנות אדירה כדי להשיג את מה שאנחנו רוצים.

ברגע שפעמון הפתיחה מצלצל כל היכולות המנטליות שלנו נקראות לתפקוד הכי גבוה שלהם! 

המון גרפים שרצים ומספרים ששוטפים את המסך בקצבים מסחררים וסורקים שכל רגע מפנים אותנו "למהלך הגדול הבא" ובתוך כל הכביש המהיר והעמוס הזה אנחנו צריכים לנווט את דרכנו ליעד שהוא רווחיות.

אז תענו לי על השאלות הבאות :
איך אתם יכולים להתמודד עם "הרגש" שאין לכם מושג איך לנהל סיכון ?
איך אתם יכולים להתמודד עם "הרגש" שעדיין לא התמקצעתם בפקודות מסחר ? (לא כל עסקה פותחים וסוגרים עם פקודת מרקט)
איך אתם יכולים להתמודד עם "הרגש" כשאתם לא ממוקדים ברשימת מעקב וסוחרים כל מה שזז ?
איך אתם יכולים להתמודד עם "הרגש" שאתם לא יודעים איך לתחקר את עצמכם ולהציב מטרות ליום הבא ?
איך אתם יכולים להתמודד עם "הרגש" שהניתוח טכני שלכם לוקה בחסר ? וניתוח טכני זה לא רק מה שקרה בדיעבד זה מה שקורה כאן ועכשיו כשתנועת המחיר משתוללת והנרות נבנים לנו מול העיניים.
איך אתם יכולים להתמודד עם "הרגש" עם אתם לא מסוגלים לקום כשהשעון מעורר בבוקר מצלצל ? כן אתם תוהים בטח מה הקשר לשעון מעורר, ובכן הוא קשור מאוד! קשור למשמעת העצמית שלכם. אדם שלא ממושמע ביום יום לא יהיה ממושמע במסחר! וכאשר אנחנו לא ממושמעים במסחר אז נוטים לחפף בקבלות ההחלטות ומי שמחפף בקבלת ההחלטות, מפסיד את הכסף שהוא עבד כל כך קשה בשבילו, אז למה לקחת את הסיכון ?

למה לקחת את הסיכון שהקשרים במוח עוד לא נבנו ? למה לקחת סיכון שהקשרים החדשים שנבנו לא חוזקו בעוד קשרים נוספים ולהיות תלויים בחוט שערה בכל החלטה שאנחנו צריכים לקבל ?

עדיין נגד חשבון דמו ?! אז נמשיך!

כאשר אנו חולמים חלום רע אז אנחנו מיד קמים בבהלה ומרגישים דופק מהיר, זיעה קרה ואדרנלין שזורם, למרות שהגוף לא נמצא פיזית איפה שאנחנו חלמנו שהוא נמצא אך בכל זאת זה מרגיש מאוד אמיתי! החלק המודע שלנו היה בחלום וקיבל את כל המידע שהוא צריך להעביר לחלק התת-מודע ובתגובה החלק התת-מודע שידר לגוף שהוא נמצא בסכנה והכניס אותו למצב הישרדותי כדי לעזור לי להתמודד עם הסכנה הנמצאת לי לכאורה מול העיניים.

אותו "רגש" שכולם מדברים עליו, שלכאורה לא נמצא במהלך מסחר בחשבון דמו הוא בסה"כ פעילות כימית שנוצרת בתוך המוח. המון מחקרים שנעשו בעשור האחרון מוכיחים באופן חד משמעי שהמוח לא מבדיל בין מציאות לדימיון בצורה שבה אנחנו תופסים את אותו מעשה שגורם לנו להרגיש מה שאנחנו מרגישים. "התת-מודע" מבצע את הפקודות שהוא מקבל מהחלק "המודע" וכשהחלק המודע יודע להפעיל את המנגנונים שלו בצורה מוחשית או רוחנית התת-מודע עדיין מבצע, דוגמא טובה כדי להמחיש את העניין נמצאת בחלומות שלנו.

איך כל זה מתקשר לחשבון דמו ?

כאשר אנחנו "תופסים" את החשבון בצורה אמיתית ולוקחים את האתגר בצורה רצינית. זאת אומרת, פועלים בדיוק באותה צורה שנפעל בחשבון אמיתי, מקצה לקצה, ללא סייג!

גודל חשבון – בהתאם לתיק האמיתי שנרצה לפתוח לפי היכולת הפיננסית שלנו.

גודל פוזיציה – בהתאם לסיכון שמתאים לגודל התיק ולרמת ניסיון שלנו.

תחקור ויישום – לנתח כל עסקה ביומן מסחר ולהסיק מסקנות.

להגיע מוכן ליום המסחר ולא לזלזל בתהליך בשום צורה! תוציאו את הכסף מהמשוואה כי הכסף הוא בעצם "הרגש" וכשלא חושבים על הכסף אז אין סיבה לעסוק ב"רגש" ואז יש התמקדות קוהרנטית בתהליך.
אני מבטיח לכם שאחרי שבועיים שלושה בתוך התהליך אתם תרגישו את אותן תחושות שהיו לכם כאשר סחרתם בחשבון אמיתי. שורה תחתונה, אף אחד לא אוהב להפסיד! בין אם זה בדמו או באמיתי, לקחתם על עצמכם את האתגר הכי גדול והאתגר הזה דורש את כל כולכם על מנת שתוכלו להצליח בו וזה בעצם הרצון האמיתי שלשמו נכנסנו לתחום מלכתחילה – הצלחה.

התהליך הוא מעל הכל! תוצר לוואי של תהליך נכון הוא מסחר רווחי. ללא תהליך נכון, נמשיך לשהות איפה ששאר ה-90% שוהים, בעולם של תסכול וכאב שלא מפסיקים לרוץ סביבו ושורפים אלפי דולרים שיכלו לשמש אותנו לדברים יותר טובים בחיים ונמצאים בלחץ תמידי שלא מפסיק שאגב, גם פוגע משמעותית בתהליכי המוח נוירו-ג'נסיס ונוירו-פלסטיות, מה ששם אותנו עוד 5 צעדים אחורה בדרך להצלחה שלנו.

אז מתי כן לעבור לחשבון אמיתי ?

ראשית זה לא משהו שאפשר למדוד בזמן, כמו שכבר ציינתי כל אחד והקצב שלו, לכן זאת לא שאלה של זמן אלא של איכות.

מהי איכות? "איכות" היא רכישה של כל שאר המיומנויות שסוחר צריך לרכוש לפני שהוא עושה את המעבר לחשבון אמיתי, כמו שציינתי בתחילת הפוסט. "איכות" זה היומן מסחר יגיד לנו כאשר אנחנו נמדוד אותו כל פעם במנות של 50 עסקאות אחורה. את/ה טוב רק כמו ה-50 עסקאות האחרונות שלך, כי לפני 100 עסקאות היית סוחר פחות טוב לכן אין טעם שזה יכלול חלק מהסטטיסטיקה, לחלופין יכול להיות שהיית טוב אבל תנאי השוק השתנו משמעותית וכעת אתה צריך להתאים את עצמך למצב החדש – להוריד סיכון, להיות פחות אגרסיבי, לקנות יותר ריברסליים ופחות פריצות או להיפך וכו'…

למדוד במנות של 50 עסקאות כל פעם ורק לאחר שמדדת את עצמך כמו שצריך, זאת אומרת, האחוז הצלחה שלך גבוה, היחס רווח להפסד שלך גבוה, אתה חותך עסקאות פחות טובות ומחזיק עסקאות טובות ובקיצור – יש לך "יתרון" ברור בשוק ההון ומצאת את המשבצת האישית שלך בתוך כל העולם המרתק הזה.

רק אז, הגיע הזמן לעבור לחשבון אמיתי! ולהתמודד עם "הרגש" בביטחון מלא בשיטה שיצרת לעצמך ובמיומנויות שרכשת במהלך הדרך וגם יום אחד לצאת לחפש הכלכלי שתמיד חלמת עליו….

בהצלחה !

שתפו לחברים:
מאמרים נוספים
בואו לגלות את סודות שוק ההון. בחינם.

אסטרטגיות המסחר הייחודיות של רז גמליאל מתגלות לראשונה ולאחר 9 שנים של מסחר בכסף אמיתי בבורסה. 

להורדת הספר מלאו את הפרטים
הצטרפו אלינו לרשימת ה VIP
קבלו עדכונים חמים לפני כולם

הגשת מועמדות

מלאו פרטים ונמשיך..

בואו נדבר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם