fbpx

לקנות בשמועות, למכור בחדשות, "BUY THE RUMOR, SELL THE NEWS"

תוכן עניינים

Buy the rumor, Sell the news אמירה שקשורה להרגשת הפספוס וההחמצה בשוק ההון

ההטיות שאנו כסוחרים חשופים אליהן ולא מודעים אליהם בכלל

בתור בני אדם אנחנו תמיד צריכים לתת "הסברים" למה שקורה סביבנו כך שיתאים לאמונות שלנו, כאשר אדם מאמין שעל מנת להיות אדם מוצלח צריך כישרון מיוחד אז ברגע שהוא יפגוש אדם מוצלח הוא יסביר את זה עם האמירות המפורסמות ביותר בישראל-"יש לו את זה", "יש לו מזל", "הוא פשוט כזה", כשבפועל הוא אדם בדיוק כמונו אבל הצורך הזה לתת "הסברים" בא לתת לנו נחת רוח שאנחנו בסדר.

FOMO – Fear of missing out הפחד לפספס ולחות החמצה

בשילוב של "FOMO – Fear of missing out" חרדת ההחמצה שמקורה בעיקר מקשרים חברתיים, והיא הפחד מלהחמיץ חוויות מהנות שאחרים חווים, אך בעולם ההשקעות והמסחר הפחד הזה מתבטא בפחד שלנו לפספס את המניה / הסקטור החם הבא שיכול להוציא אותנו לחופש כלכלי,כי תמיד אנחנו קוראים על איזה עסקה משוגעת שמישהו עשה והרוויח סכום מטורף אך אף אחד לא מסביר שבשביל אותה עסקה הוא סיכן סכום מטורף שלא לכל אחד יש. הצורך בלהסביר ו-FOMO יחד זה שילוב קטלני שמייצר בועות פיננסיות קטנות וגדולות יותר.

במסחר השילוב הזה הרבה פעמים תופס אותנו ברגעים שאנחנו הכי לא צריכים אותו וזה קורה כשמתרחש עיוות בשווקים שיכול לספק לנו הזדמנות פז להרוויח.הרבה אנשים דווקא מנצלים אותה בשביל להפסיד כי הם אינם מכירים את הבעיה ואינם יודעים איך להתמודד איתה.

איך אירוע הביטקויין מדמה בצורה משולמת את תופעת ה FOMO?

הדוגמה החזקה ביותר היא אירוע הביטקוין שקרה לא מזמן ונמשך מספר חודשים מאוגוסט 2017 עד בערך פברואר 2018- מחיר הביטקוין זינק למחיר של 22,000$ למטבע ביטקוין אחד.

כל החדשות דיברו על זה שעוד חודש, גג חודשיים לא יהיו יותר מטבעות בעולם והכל יעבור לקריפטו וזה בדיוק ההסבר שהמוח שלנו היה צריך בשביל לעקל את זה שהביטקוין טס בצורה כזאת חדה כי באמונות של רוב האוכלוסיה לא יכול להיות שמשהו כזה קורה סתם כי מישהו מריץ אותו או מהתלהבות יתר (בועה) ואין שום סיבה מיוחדת.
ההסבר שהביטקוין יחליף את כל מטבעות העולם היה כל כך טוב שהיו המון אנשים שקנו אותו בטירוף במחירים גבוהים, ובנוסף הם היו חייבים להיות חלק מהביטקוין כי כולם דיברו על זה והם "לא יכולים לפספס את הרכבת".
אז קופצים עליה כשהיא טסה במהירות מטורפת (FOMO) וחטפו כאשר הוא ירד בחדות למחיר של בערך 6,000$ למטבע ביטקוין אחד.
כמובן שיש עוד המון אירועים כאלה שקרו בעבר, קורים עכשיו ועוד יקרו בעתיד.

אז איך אנחנו יכולים להימנע מבועות ואולי אפילו לנצל אותן לטובת הרווח האישי שלנו?

הצלבת מידע: הרבה עיתונאים מסקרים את הנושאים הסקסים כי תמיד מגניב לרשום בכותרת "שימו לב למניה שעלתה 50% אתמול" , בהגייה המקצועית זה נקרה לדבר מהפוזיציה (לדבר מאינטרס מסוים), אנחנו כסוחרים העבודה שלנו היא להצליב מקורות מידע ולזקק את העובדות ולנטרל את האינטרסים של הכתבים/אנליסטים וגופי ההשקעות.

חוקים נוקשים: בתור סוחרים אנחנו צריכים לייצר לנו מנגנון סינון רעש ומיקוד שנתמך על חוקים ותנאי סף שאם הם לא מתקיימים אנחנו נעדיף להיות על הגדר, לצורך הדוגמה: מחזור ממוצע במניה, מכפיל הכנסות מסוים, סקטור מסוים וכו', חוקים אלה באים לא רק להגן עלינו אלא גם לעזור לנו לזהות האם אנחנו בתחילת השיגעון או בסופו.

מדד הבועה: כאשר הציבור הרחב מתחיל להתעניין בסקטור/מניה/שוק ומתחיל סיקור גבוה מהרגיל בחדשות ובכלל במדיה זה מאותת על בועתיות כי כאשר נגמר הכסף שזורם לפמפום הבועה אנשי המקצוע ניגשים לגייס הון מהציבור הרחב (כי הם צריכים לממש ולמכור למישהו) ובדרך כלל הציבור הרחב הוא זה שחוטף את פיצוץ הבועה וניתן לזהות את זה גם על ידי כך שאנשים שאין להם קשר לתחום מתחילים לספר לך למה זה הדבר הבא וחבל שאתה לא שם.

נכתב על ידי יבגני, תלמיד בקהילה.

אחת האמירות המזוהות ביותר שיש בשווקים לגבי אירועים מסוג זה היא "Buy the rumor, Sell the news".

שתפו לחברים:
מאמרים נוספים
בואו לגלות את סודות שוק ההון. בחינם.

אסטרטגיות המסחר הייחודיות של רז גמליאל מתגלות לראשונה ולאחר 9 שנים של מסחר בכסף אמיתי בבורסה. 

להורדת הספר מלאו את הפרטים
הצטרפו אלינו לרשימת ה VIP
קבלו עדכונים חמים לפני כולם

הגשת מועמדות

מלאו פרטים ונמשיך..

בואו נדבר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם