10 הדיברות שכל סוחר במניות חייב לעמוד בהם

תוכן עניינים

עשרת הכללים שצריך לדבוק בהם כדי להצליח בשוק ההון

דברה 1 - תהיו תלמידים של השוק

תהיו תלמידים של השוק בכל יום שעובר ותשאפו לארגז הכלים המקצועי ביותר. שוק ההון הוא דינמי, מי שלא מתפתח נשאר מאחור לאורך הזמן. כדי להצליח בשוק ההון נדרשות יכולות ומיומנויות, השוק דורש ממכם תמיד להיות חדים ותמיד עם הכלים הכי מתקדמים.
בכל סיטואציה אתם נדרשים להפעיל את הכלי המתאים וכדי לדעת איזה כלי להפעיל ומתי צריך לרכוש את הידע. ממליץ בחום לא לוותר על זה וללמוד את המקצוע הזה ממישהו שכבר הצליח.

דברה 2 - לא להתאהב באף מניה, ניהול סיכונים לפני הכל.

אחד הדברים הכי גרועים שיכולים לקרות לכם במסחר 'התאהבות במניה'. דמיינו שאתם נכנסים לעסקה התרחיש עובד בהתחלה בצורה מושלמת אבל אז…טוויסט בעלילה, אתם בלונג והמניה משנה כיוון נגדכם. היא מתקרבת למחיר הכניסה אבל אתם לא נוגעים, "כי אולי היא עוד תיתמך ותסתובב", אתם כ"כ בוטחים ואוהבים את התרחיש שבניתם בראש שאתם פשוט לא מוותרים וממשיכים לצלול עם המניה בלי לנקוט בשום פעולה.
כמובן שזה אומר שלא ניהלתם סיכונים כראוי: טעות, טעות, טעות! ניהול סיכונים זה א,ב של מסחר.יש לשמור על עליו ככלל ברזל. דברה 3:רגש הוא לא חלק מהמשוואה, אם אתם סוחרים ומרגישים אדרנלין או כל תחושה אחרת סימן שאתם עדיין לא במקום המדויק למסחר מקצועי. היו מודעים לכך ואל תתעלמו מזה.
אין כל דבר רע ברגש, אבל לא במסחר. כאשר אתה סוחר הרגש הוא דווקא גורם מפריע. כאשר יש לך דילמה בזמן יום המסחר ואתה צריך לקבל החלטה כדאי מאד שהשיקול שלכם יהיה מקצועי נטו, כל מחשבה כמו "אני מרגיש שהמניה…" או "עסקה קודמת הפסדתי X ש"ח, אני חייב להחזיר לפחות חצי מזה אחרת אני סופר אתבאס". בקיצור בכל החלטה שתצליחו להוציא ממנה את שיקולי הרגש , ההסתברות לכך שתקבלו החלטה נכונה גדלה".

דברה 3 - רגש הוא לא חלק מהמשוואה

, אם אתם סוחרים ומרגישים אדרנלין או כל תחושה אחרת סימן שאתם עדיין לא במקום המדויק למסחר מקצועי. היו מודעים לכך ואל תתעלמו מזה. אין כל דבר רע ברגש, אבל לא במסחר. כאשר אתה סוחר הרגש הוא דווקא גורם מפריע. כאשר יש לך דילמה בזמן יום המסחר ואתה צריך לקבל החלטה כדאי מאד שהשיקול שלכם יהיה מקצועי נטו, כל מחשבה כמו "אני מרגיש שהמניה…" או "עסקה קודמת הפסדתי X ש"ח, אני חייב להחזיר לפחות חצי מזה אחרת אני סופר אתבאס". בקיצור בכל החלטה שתצליחו להוציא ממנה את שיקולי הרגש , ההסתברות לכך שתקבלו החלטה נכונה גדלה"

דברה 4 - השקיעו בהתפתחות המקצועית שלכם ועוד יותר בהתפתחות האישית שלכם

כל אדם מצליח בכל תחום פיתח לעצמו סט כלים ששמים אותו בפסגת ההתמודדות המנטלית עם אתגרי היום יום והחיים בכלל כדי להגשים את יעודו. אפשר ללמוד ולהשתפר רק במסחר ולהגיע לרמה מסוימת. לחלקנו זה יספיק אבל להרבה מאיתנו רוצים יותר, רוצים לכבוש עוד פסגות ועוד יעדים. אם אתם כאלו כדאי לכם להשקיע בעצמכם ולא רק במסחר, כאשר תשפרו את התנהלותכם בתחומים שונים בחיים זה ישפיע גם על הקריירה המקצועית שלכם. יש קשר ישיר בין הדברים וזה משפיע אחד על השני ויכול להרים אתכם לרמה הבאה.

דברה 5 - כל עסקה תכלול תוכנית עבודה המתייחסת הן לסיכוי והן לסיכון.

רצוי שתוכנית העבודה שאתם מכינים תשלב אלמנטים של סיכוי לעומת סיכון.  מחקר עומק פונדמנטלי ישדרג את תכנית העבודה שלכם בצורה משמעותית. זאת בניגוד ל-מעל 90% מהסוחרים שמשתמשים אך ורק בניתוח טכני רובם המוחלט עושה זאת ללא הצלחה רבה ועקבית. כדי למקסם את ההצלחה במסחר ולא להתבלבל בים ההזדמנויות הקיימות בשוק יש צורך להכין תוכנית עבודה מסודרת ולדבוק בה. היכולת לנתח נכון את הסיכוי שמניה ספציפית תעשה תנועה משמעותית, תלוי בשילוב מנצח בין קריאת התמונה הפונסומנטלית של המניה והבנה של התצורה הטכנית שלה.

דברה 6 - תחקור של כל עסקה ועסקה במטרה להבין איך להיות טובים יותר לפעם הבאה

זכרו, עסקה מרוויחה היא לאו דווקא עסקה שתקדם אותנו ב 100 פעמים הבאות להיפך. מזה אומר לתחקר את עצמך? כל כמה עסקאות יש לשבת אל מול הגרף ויומן המסחר ולנתח את כל הפרמטרים כדי להבין את הטעויות ואת ההצלחות שהיו בטריידים. הסקת מסקנות כזאת תקדם אתכם אל עבר המטרה – להיות סוחר רווחי בשוק ההון. הרבה אנשים לא ממלאים יומן מסחר ולא עושים תחקיר אחרי טרייד כושל וגם לא אחרי טרייד מוצלח , ההתקדמות של סוחר כזה תהיה בוודאות איטית הרבה יותר מאשר סוחר שבודק את עצמו ומפיק לקחים בצורה עקבית.

דברה 7 - תחקרו הכל בעצמכם

אין להקשיב לאף אדם ולהסתמך על עצותיו אלא לדאוג שאתם בעצמכם עושים את התחקיר ורק אז אם זה מתחבר לדעה או המלצה של אותו גוף או אדם, יש לכם היתכנות לעסקה. נניח שקראתם בפייסבוק פוסט שמישהו רשם על על אוזניות אלחוטיות ואתם בדיוק מחפשים את המוצר הזה, האם אתם תלכו ישר לרכוש את המוצר?
סביר להניח שלא.אתם תבקשו מחברכם 'גוגל' המלצות וביקורות על המוצר ורז אז תקבלו החלטה אם לרכוש או לא. זה אותו הדבר במניות, על תסתמכו על דעות של אחרים לפני שבדקתם בעצמכם את נתוני המניה, ניתחתם את הגרף שלה וקראתם על הפעילות העסקית שלה. רק אז תוכלו לקבל החלטה משוכלת שגם תהיה עם סיכויי הצלחה גבוהים יותר.

דברה 8 - לנהל יומן מסחר

מעבר לתחקור חובה לרשום את הנתונים ביומן מסחר אשר ייתן לנו תמונת מראה על הסוחר שאנחנו, ניהול הסיכונים, בחירת המניות, נצחונות מול הפסדים וכל נתון שיעזור לנו להשתפר ולהיות יותר טובים ביום הבא.
אתם לא באמת יכולים לנתח את כל הנתונים בראש שלכם , גם אם לפעמים נדמה לכם שכן. יומן מסחר יראה לכם בדיוק אחד לאחד איפה החולשות שלכם ואיפה ההצלחות שלכם, בעזרתו אתם תוכלו לתקן טעויות מהר יותר ולהתקדם מקצועית מהר יותר בכיוון הנכון.

דברה 9 - מיקוד מיקוד מיקוד..

רשימת מניות, נכסים מנייתיים עתידיים, סוחר מקצועי מחזיק ברשימת מניות שהוא מכיר לעומק הן פונדמנטלית והן טכנית. זה היתרון הגדול ביותר שיש לסוחר. לעקוב אחרי מספר מניות ממוקד פר יום מסחר ובכלל גם לאורך תקופה ארוכה יותר של ימים ושבועות זה אחד הגורמים החזקים ביותר כדי לתפוס עסקאות מנצחות ומשמעותיות.

דברה 10 - איכות על פני כמות

10 עסקאות מתוכננות היטב בחודש עדיפות עשרות מונים על 50 עסקאות פזיזות ולא מתוכננות. כניסות ויציאות לעסקאות ללא הכרה וללא תכנון עלול לבלבל אתכם ולייאש אתכם. לאורך שנותיי בתחום גיליתי שעדיף לחפש את האיכות בעסקאות. עסקה איכותית יכולה לתגמל ו'לסגור' לכם חודש ואף יותר מכך.
מאמרים נוספים
בואו לגלות את סודות שוק ההון. בחינם.

אסטרטגיות המסחר הייחודיות של רז גמליאל מתגלות לראשונה ולאחר 9 שנים של מסחר בכסף אמיתי בבורסה. 

להורדת הספר מלאו את הפרטים
הצטרפו אלינו לרשימת ה VIP
קבלו עדכונים חמים לפני כולם

הגשת מועמדות

מלאו פרטים ונמשיך..