fbpx

ניהול סיכונים בעולם המסחר בשוק ההון

תוכן עניינים

סיכוי לעומת סיכון במסחר

לצד ההיבטים היותר "זוהרים" של מסחר בשוקי ההון, כדי להישאר במשחק ולהיות רווחיים ומצליחים לאורך זמן, אתם חייבים ליישם שיטות חכמות של ניהול סיכונים במסחר הפיננסי שלכם. ניהול סיכונים פיננסיים מאפשר לכם להימנע מטעויות יקרות ומפסידות, לצאת בזמן ממגוון סוגי פוזיציות ולשפר את הרווחיות שלכם בצורה יעילה ומושכלת.  

לפני הכל, נסביר בקצרה מה זה ניהול סיכונים במסחר בשוק ההון. המונח ניהול סיכונים מתייחס לתהליך של ניתוח פוטנציאל ההפסד מהשקעות פיננסיות מוגדרות ובהמשך ליישום מהלכים מסוימים המיועדים לצמצם את הסיכוי להפסד שכזה או לניהול נכון של עסקאות במקרה שהן נכנסות להפסד.

מהו סיכון לעומת סיכוי – Risk vs Reward

במובנים רבים, ניהול סיכונים פיננסים בעולם המסחר בשוק ההון הוא קביעת היחס בין הסיכון בהשקעה מסוימת לבין הסיכוי לרווח מאותה השקעה. הסיכון משמעותו כמובן סיכון להפסד כספי כתוצאה מכניסה להשקעה במכשיר פיננסי כזה או אחר. הסיכוי או הרווח משמעותו שעסקת מסחר שכזו תהיה מוצלחת עבור הסוחר, בכיוון הנכון שאותו חזה הסוחר וכך שהעסקה תייצר רווח כספי.

בניהול סיכונים בהשקעות קיים יחס סיכון-סיכוי, שאותו ניתן לחשב כדי לנהל סיכונים באופן מושכל יותר ולנסות לצמצם סיכונים להפסדים גבוהים מדי עבור אותו משקיע מסוים. החישוב הבסיסי הוא ההפרש בין שער הכניסה לשוק לגבי נכס הבסיס שבו משקיעים לבין פקודת הסטופ-לוס הקובעת שער מחיר הפסדי שבו הפוזיציה (העסקה) נסגרת אוטומטית כדי לצמצם הפסדים.

אתם שולטים בעסקאות שנכנסתם אליהן

במובנים רבים, ניהול סיכונים במסחר בשוק ההון הוא לייצר כמה שיותר שליטה על העסקאות שלכם. אין לכם כמובן שליטה על התנהגות השוק ונכסי הבסיס בהם אתם משקיעים, אך יש לכם שליטה על המעשים שלכם כסוחרים. כך למשל, בניהול סיכונים חכם חשוב לשלוט בכמות העסקאות הפתוחות שלכם, כדי לא ליצור פיזור רחב מדי וכדי שיהיה ניתן לעקוב ביעילות אחר הפוזיציות הפתוחות ולאתר בזמן חריגות בסיכון בכל עסקה שכזו.

כמו כן, חשוב להיות במצב של שליטה טובה בבחירת העסקאות שאליהן נכנסים ועסקאות שמהן מתרחקים, לפי כללים ברורים ושיטה מוגדרת לבחירת נכסים והשקעות והימנעות מעסקאות מסוכנות מדי או בעלות פוטנציאל סיכוי-רווח נמוך מדי.

ניהול סיכונים במסחר יומי לעומת סיכון בהשקעות טווח ארוך

רבים יטענו כי מסחר יומי או תוך יומי הוא מסוכן יותר מהשקעות לטווח ארוך בשוק ההון, למשל השקעות ערך או מעקב אחר מדדים. זה אולי נכון כאשר סוחרים נכנסים לתחום המסחר קצר הטווח ללא כל הכשרה מתאימה, ללא שיטה וללא תהליכי ניהול סיכונים – אך זה גם נכון באותה המידה כאשר עושים זאת כך בהשקעות  טווח ארוך.

ללא ניהול סיכונים וללא שיטה ברורה וידע מתאים, מסחר יומי בהחלט יכול להיות מסוכן ותנודתי מאוד ולגרום להפסדים מהותיים. אבל, כאשר לומדים את התחום, עובדים לפי שיטות ברורות ומוכחות ומבצעים ניהול סיכונים מושכל, דווקא במסחר יומי יש אפשרות להגיב מהר לשינויים לגבי פוזיציות פתוחות ולצמצם את הסיכון.

לא חייבים אחוזי הצלחה גבוהים מאוד כדי להיות רווחיים

אחד הדברים היפים בעולם המסחר הפיננסי הוא שלא חובה להשיג אחוזי הצלחה גבוהים מאוד כיד להיות רווחיים בהשקעות שלכם. השאלה הנכונה היא לא מה אחוזי ההצלחה של הפוזיציות שלכם אלא כמה אתם מפסידים בכל עסקה לעומת כמה מרוויחים בכל עסקה מרוויחה. כך למשל אתם יכולים להפסיד בשלוש עסקאות מסחר, אבל ברביעית לעשות רווח של מאות אחוזים ולסיים את סה"כ ארבע העסקאות ברווח גדול משמעותית מההפסד של מה שסיכנתם. זיכרו זאת בהקשר לניהול סיכונים במסחר בשוק ההון.

רוצים לשמוע עוד? מחפשים דרך חכמה, יעילה ומודרכת להיכנס לעולם המרתק של מסחר בשוק ההון? צרו קשר לפרטים נוספים והצטרפו לאחד הקורסים שלנו למסחר חכם ורווחי בשוקי ההון.

שתפו לחברים:
מאמרים נוספים
בואו לגלות את סודות שוק ההון. בחינם.

אסטרטגיות המסחר הייחודיות של רז גמליאל מתגלות לראשונה ולאחר 9 שנים של מסחר בכסף אמיתי בבורסה. 

להורדת הספר מלאו את הפרטים
הצטרפו אלינו לרשימת ה VIP
קבלו עדכונים חמים לפני כולם

הגשת מועמדות

מלאו פרטים ונמשיך..

בואו נדבר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם