פרמידת מודל הקומות
פרמידת מודל הקומות

השבוע אני רוצה לדבר אתכם על הטעות הנפוצה ביותר של סוחרים בתחום:

מסחר במניות בפרה ובאפטר מרקט ומסחר במניות מהטופ גיינרס. גם אני הייתי כזה בתחילת הדרך ולקח לי לפחות שנה וחצי ולא מעט כסף שהפסדתי כדי להבין שאני משחק במגרש של הגדולים לפני שבכלל בניתי לעצמי יסודות מסחר של סוחר מקצועי ומיומן. למעשה, אחרי שנה וחצי של הפסדים כואבים והרבה שטויות שעשיתי (בסוף למדתי משהו ועדין, אפשר לעשות את הדרך הזאת הרבה יותר נכונה ובריאה ונטולת לחצים כלכליים ומנטליים :-), החלטתי לקחת צעד אחורה ולנתח כל פעולה ופעולה שלי ולהבין מאיפה היא נובעת, גיליתי שכל פעולה שאני עושה דורשת זמן קבלת החלטות מאוד קצר, משמע אני נכנס למניה, וכמה שניות אחרי זה או דקות ספורות אני כבר מבצע שוב פעם פעולה באותה מניה, יוצא בהפסד, יוצא ברווח, מממש חלק, אך הבסיס היה זמן קבלת ההחלטות.

הבנתי שככל שאני נדרש לקבל החלטות בצורה מהירה יותר של שניות או דקות זה מייצר אצלי אי נוחות, הסיבה היא שלא הייתי מספיק מיומן ולא ידעתי איך להתמודד עם זה, לא היה לי תרחיש מוכן ופשוט קפצתי על מניות כי דמיינתי איך המניה הולכת לטוס בעוד עשרות ומאות אחוזים תוך זמן קצר (מישהו מזדהה? :-). ישבתי עם עצמי וניתחתי את זה יותר לעומק והגעתי לתובנה שמשרתת אותי עד היום וכנראה תמשיך לשרת אותי כל חיי ומאמין שהיא רלוונטית ל 99% מהסוחרים:

ככל שזמן קבלת החלטות קצר ככה אני חשוף למתחים גדולים וריגוש גדול יותר (נפשית, דופק על 200) מה שמצריך מיומנויות גבוהות מאוד ולכן עד שלא אתגבש בתור סוחר מקצועי ומיומן בעסקאות יותר רגועות ומתוכננות אני לא חוזר לשם.

וזה הרגע שהפסקתי לסחור במניות רכבות הרים, כאלו שזזות בכל כמה שניות או דקות באופן מאוד תנודתי.

אז במה כן סחרתי?

עברתי למניות רגועות יותר, כאלו שניתן לקבל החלטות על בסיס חצי שעה ומעלה ולתכנן באופן רגוע ומסודר את תוכנית הפעולה מבלי שאצטרך בעוד חצי דקה או דקה לעשות פעולה נוספת אלא פשוט לנהל את העסקה ברוגע. זה עשה לי את המקפצה האמיתית במסחר, כמובן שבמהלך הזמן גם התפתחתי בתור סוחר ומאחד כזה שמנתח רק גרפים נכנסתי לעומק והתחלתי להתעמק בחדשות, דוחות, תמחורים שונים, קורלציות ועוד.. ואז עברו כמה שנים והקמתי את הקהילה המדהימה שלנו וחשבתי איך אני יכול להנגיש את צורת החשיבה הזאת לעוד ועוד סוחרים ולעזור להם להפנים את מה שאני הפנמתי מאוד מאוחר יחסית. הרי כל סוחר שיפנים את זה יימנע מהטעות הזאת שכמעט כולם עושים וגם אני עשיתי בהתחלה.

אז התחלתי למדל את זה ונעזרתי בחבר קהילה יקר בשם יהונתן בוסקילה Yehonatan Buskila שהוא אחראי ההדרכות בקהילה שלנו.

הכנו לכם סדרת סרטונים, אנחנו קוראים לזה מודל הקומות, המודל יראה לכם איך אתם צריכים להתפתח בתור סוחרים ואיך להימנע מטעויות של רוב האנשים בתחום, המודל משלב חשיבה לוגית עם דוגמאות פרקטיות מהשטח.

מנית AGTC - איך נראית עסקה לפי מודל הקומות

AGTC מודל הקומות – מניית

מנית INSG נראית עסקה לפי מודל הקומות

INSG מודל הקומות – מניית

הבהרה חשובה: למרות שמחשבה הטבעית שבתור סוחרים עלינו להתקדם במעלה הבניין שלנו ולפתח עוד קומות אני יכול להעיד על עצמי שהעסקאות הכי איכותיות ורווחיות שלי שייכות לקומה ה ראשונה שזה הכי רגוע, מתוכנן ונינוח שיש.כמובן שאין קשר להתפתחות האישית ולהטמעה של מיומנויות נוספות לארגז הכלים שלנו. זה רק מראה שהבסיס חזק ויציב אפשר להתפתח הלאה בצורה הרבה יותר בריאה.

מזומנים לשתף אותי איך אתם נעזרים במודל הקומות במסחר שלכם במייל : raz@razgamliel.com

12 תגובות
 1. Sagiv Binyamin
  Sagiv Binyamin אומר:

  בתור סוחר לשעבר במטבעות מבוזרים אני מאוד מאוד מזדהה עם הפוסט הזה. לסוחר מתחיל אין בהכרח את הכלים או הניסיון להתמודד עם מסחר מאוד תנודתי, מה שהבריח אותי מהעולם הזה ואני מניח שעוד הרבה סוחרים אחרים.

  היום אני מבין שהדרך והתהליך לא פחות חשובים מהתוצאה הסופית, ייקח כמה זמן שייקח בסופו של דבר מדובר במקצוע שצריך לכבד ולרכוש אותו בסבלנות.

  תודה רבה על כל העזרה הליווי והתמיכה!

  הגב
  • רז גמליאל
   רז גמליאל אומר:

   תודה שגיב. שמח לשמוע. כתבת בהחלט דברים מדוייקים. לי לקח כמה שנים טובות להבין את זה ועוד כמה שנים להתחיל ליישם.

   הגב
 2. שליו
  שליו אומר:

  היי רז! אשמח מאוד לקבל למייל את מודל הקומות שלך. אני מתחיל לקרוא את התכנים שלך ושוקל הצטרפות לקורס תודה!!

  הגב
  • רז גמליאל
   רז גמליאל אומר:

   בכיף מורדי. אתה יכול להוריד אותו מהקישור בסוף הכתבה ותתחיל לקבל כל יום סדרת סרטונים רלוונטיים בנושא.

   הגב
 3. דביר אדרי
  דביר אדרי אומר:

  היי רז,
  אשמח שתשלח לי למייל את מודל הקומות
  תודה רבה!!!

  הגב

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *